Crowdfunding v slovenských podmienkach

V roku 2014 CIF participoval s Aspen Institute Prague o.p.s. a ďalšími partnermi v rámci V4 na projekte o crowdfundingu, ktorý bol financovaný z International Visegrad Fund.

Start

End

Address

  View map

Crowdfunding je forma financovania, ktorá je postavená na platformách priameho spojenia/prepojenia tých, ktorí chcú svoje prostriedky investovať alebo darovať a tých, ktoré tieto prostriedky potrebujú na priame financovanie. Zapájanie verejnosti do financovania viac či menej, či vôbec verejne prospešných projektov nie je novodobým nápadom, avšak internet umožnil v tejto oblasti výnimočný rozvoj. Druhým momentom rozvoja bola finančná kríza, ktorá sťažila prístup k tradičným modelom úverových bankových aktivít.

Crowdfunding má mnoho podôb od jednoduchého darovania po rôzne formy investícií do vlastného kapitálu. V roku 2012 dosiahol objem prostriedkom investovaných prostredníctvom crowdfundingu v Európe 735 miliónov EUR, čo predstavuje odhadovaný nárast 65% v porovnaní s rokom 2011. Aktuálne jeden z najznámejších crowdfundingový portálov Kickstarter, ktorý vznikol v roku 2009 prekročil 3. marca 2014 hranicu 1 miliardy investovaných dolárov.

V poslednom štvrťroku 2013 Európska Komisia vyhlásila verejnú konzultáciu o crowdfundingu, ktorej cieľom je nájsť pridanú hodnotu opatrení EÚ na podporu európskeho crowdfundingu – vyhodnotenie konzultácií sa očakáva v prvom polroku 2014.

V roku 2014 CIF participoval s Aspen Institute Prague o.p.s. a ďalšími partnermi v rámci V4 na projekte o crowdfundingu, ktorý bol financovaný z International Visegrad Fund.

Cieľom projektu je získanie informácií o situácií a skúsenostiach na Slovensku, a to tak zo strany investorov/darcov alebo vytvorených platforiem ako aj subjektov, ktoré takýmto spôsobom financujú/majú záujem financovať svoje projekty. Ďalším cieľom je tieto skúsenosti komparovať s partnermi v rámci V4 a výstupy ďalej prezentovať.

26. 3. 2014 sa v KONTAKTe na Ventúrskej 12 v Bratislave konal okrúhly stôl o podmienkach slovenského crowdfundingu a slovenských projektoch financovaných prostredníctvom crowdfundingu.

pdf-iconZáznam z okrúhleho stola

Štúdiu o crowdfundingu krajin Vyšehradu a ďalšie informcáie o projekte môžete nájsť na tu..

MORE DETAIL

Creative Industry Forum

CIF vykonáva svoju činnosť s ohľadom na dodržiavanie pravidiel spravodlivej hospodárskej súťaže a jej ochranu, ochranu investícií, obchodných tajomstiev subjektov kreatívneho priemyslu, ochranu práv spotrebiteľa a ochranu práv duševného vlastníctva .... [viac informácií]

Kontakt

Creative Industry Forum
Grosslingova 63
811 09 Bratislava

tel.: +421 2 5263 4203
fax: +421 2 5263 4202
mob.: +421 907 223 398
email: ciforum(at)ciforum.sk
TOP
Steelers jersey Steelers shop Pittsburgh Steelers jerseys NFL Steelers jerseys for sale LeVeon Bell Jersey Antonio Brown Jersey Ben Roethlisberger Jersey Seahawks Jersey Seahawks pro shop Seattle Seahawks jerseys Seahawks jerseys cheap Russell Wilson Jersey Marshawn Lynch Jersey Richard Sherman Jersey